head-2

جاذبه توریستی هند

باغ رز

این باغ در خیابان ویجی نگرام این شهر قرار دارد و در زبان محلی به نام جایالالیتها معروف است. باغ رز یکی از زیباترین دیدنی‌های اوتی محسوب شده و بزرگ‌ترین باغ گل سرخ در هندوستان است. در این باغ شما می‌توانید بیش از ۲۰ هزار نوع از گل‌های رز را در قالب ۲۸۰۰‌گونه ببینید. شاید بسیاری از شما برای اولین بار در این باغ، گل رز سبز رنگ یا گل رز کاملا سیاهرنگ ببینید

 

باغ گیاه‌شناسی

در این باغ بسیار بزرگ که برای دیدن آن حداقل به نصف روز نیاز دارید انواع گونه‌های گل و گیاه و درختان گوناگون پرورش داده شده و با فضاسازی بسیار زیبا، چشم‌اندازی رویایی برای هر گردشگر فراهم می‌شود. در وصف این زیبایی همین بس که وقتی شما در بالای تپه انتهای این باغ به زیر پایتان نگاه می‌کنید رنگ‌های طبیعی و تند گیاهان و گل‌های گوناگون را در زمینه‌ای با بیش از ۱۰ طیف مختلف از رنگ سبز خواهید دید.

 

 

دریاچه اوتی 

این دریاچه زیبا در کنار شهر اوتی قرار دارد و به تنهایی یک مجموعه تفریحی ـ تجاری کامل محسوب می‌شود. در این دریاچه شما می‌توانید با اجاره کردن قایق‌های پارویی یا پدالی که قیمت یک ساعت آن حدود ۲۵۰۰ تومان می‌شود، گشتی روی دریاچه زده و لذت طبیعت استوایی را تجربه کنید. در کنار این دریاچه، پارک شهر بازی کودکان، مراکز ارائه صنایع دستی و محصولات ابریشمی و همچنین قطاری که با سوار شدن به آن می‌توانید در حاشیه دریاچه حرکت کنید وجود دارد.

 

کلیسای سن‌استفان

این کلیسا در جاده میسور اوتی قرار دارد و قدیمی‌ترین کلیسای این منطقه محسوب می‌شود. کلیسای سن استفان در قرن نوزدهم ساخته شده و بازدید از آن خالی از لطف نیست. ‌کارخانه و موزه چای: چای و کاکائو اصلی‌ترین محصول اوتی است. کارخانه و موزه چای در جاده اوتی ـ‌ کونور و بر فراز ارتفاعات مشرف بر شهر قرار دارد. به شما توصیه می‌کنیم حتما این کارخانه را در برنامه بازدید خود بگنجانید. در این کارخانه و موزه شما با تمامی مراحل تولید چای از ابتدای برگ‌چینی تا خشک کردن و بسته‌بندی نهایی آشنا شده و مراحل آن را از نزدیک مشاهده خواهید کرد. در طبقه بالای این کارخانه، کارگاه تولید شکلات و کاکائو قرار دارد که در آن در برابر چشم بازدیدکنندگان، انواع کاکائو تولید و عرضه می‌شود. در انتها نیز شما می‌توانید به خانه تلسکوپ رفته و از بالای کوه به وسیله تلسکوپ‌های گوناگون با زوایای مختلف، نمای زیبایی از شهر اوتی و کوه‌ها و جنگل‌های اطراف آن داشته باشید.

 

دماغه دلفین

دماغه دلفین نام قله‌ای بر فراز شهر است که شما می‌توانید با رفتن به این محل بر بلندترین نقطه مشرف به شهر قرار بگیرید. این محل به دلیل زائده سنگی بزرگی که بر بالای کوه به سمت دره پیشروی کرده و به شکل سر دلفین است به این نام مشهور شده است. جاده منتهی به دماغه دلفین، سنگفرش بوده و از میان جنگل می‌گذرد که خود از دیدنی‌های این منطقه محسوب می‌شود.

از دیگر دیدنی‌های اوتی می‌توان به خانه‌های سنگی، کلبه‌های تودا، موزه موم، موزه مردم‌شناسی، ساحل رود پیکارا، جنگل کاج، سد کاماراج، پارک گوزن‌ها و دره پرسون اشاره کرد.

 

 

جنتر منتر

جنتر منتر مجموعه ای از بناهای نجومی است که توسط ماهاراجا جای سینگ در سال ۱۷۲۷ ساخته شد. او در کل ۵ مجموعه از این ساختمان ها را در نقاط مختلفی از دهلی و جیپور ساخت که رصدخانه جیپور بزرگترین آنهاست. جنتر به معنی وسیله و منتر به معنی محاسبه است.

 

هوا محل یا قصر بادها

در سال ۱۷۹۹ و به شکل تاج کریشنا ساخته شد. ساختمان منحصر به فرد ۵ طبقه آن شبیه به کندوی زنبور عسل است و با سنگ های قرمز و صورتی ساخته شده و در زمان طلوع آفتاب منظره ای خیره کننده دارد.

 

جال محل

در قرن ۱۸ میلادی ساخته شده و در جیپور، پایتخت شهرستان راجستان واقع شده است. این کاخ در میان دریاچه زیبای منسجر ساخته شده است.

 

سی تی پلاس

یک شهر قدیمی است که در هفت طبقه ساخته شده است. البته در حال حاضر به عنوان موزه از آن استفاده میگردد.

 

تاج محل

تاج محل آگرا، یکی از معروف ترین ساختمان های جهان و مقبره همسر محبوب شاه جهان، ممتاز محل است. این بنا یکی از عجایب هفت گانه جدید دنیاست و ساخت آن به دستور شاه جهان در سال ۱۶۵۳، پس از ۲۲ سال به اتمام رسید. برای ساختن این بنای مرمری قرینه، ۲۲۰۰۰ کارگر، سنگ تراش و جواهر ساز به کار گرفته شدند. بر دیوارهای این بنا که توسط معمار ایرانی استاد عیسی در ساحل رود یامونا ساخته شده، آیات قرآن نوشته شده و در بالای دروازه آن ۲۲ گنبد کوچک که نشانه سال هایی است که ساختن تاج محل به طول انجامیده، خودنمایی میکنند. قطر زیبا ترین و بزرگترین گنبد تاج محل ۱۸ متر است و ارتفاع آن به ۲۴ متر میرسد.

 

 

قلعه آگرا

این قلعه در سال ۱۵۶۵ به دستور امپراطور بزرگ مغول، اکبر بازسازی شد و در زمان امپراطوری شاه جهان به یک قصر تبدیل شد. از ساختمان های مهم این قلعه قرمز میتوان به مسجد مروارید، دیوان عام و دیوان خاص، کاخ جهانگیر، قصر خاص، قصر آینه و برج موسمن اشاره کرد.

قلعهٔ آگره که به حصار سرخ و لعل قلعه نیز مشهور است (لعل در زبان هندی به معنی قرمز است)، توسط اکبر امپراتور بزرگ گورکانی ساخته شد. حیاط پر پیچ و خم، مسجد و تالار اختصاصی قلعه عظمت امپراتوری گورکانیان هند را منعکس می‌کند. مسجد موتی (موتی به معنی مروارید) و برج یاسمین نشان دهنده مهارت صنعتگران و معماران آن روزگار هند هستند. این بنا را با قلعه دیگری که به همین نام قلعه سرخ یا Red Fort مشهور بوده و در دهلی است نباید اشتباه گرفت.

 

مقبره اعتمادالدوله

این بنا که در ساحل سمت چپ رود یامونا واقع شده مقبره ای در یک باغ صلیبی است که در هر گوشه اش، برجی شش گوشه به ارتفاع ۱۳ متر دارد و به جعبه جواهر معروف است. دیوارهای آن از مرمر سفید است و سنگ هایی قیمتی در آن به کار رفته است.