head-2

جاذبه توریستی یونان

سواحل آتن

برای لذت بردن از آفتاب درخشان و شنا در سواحل زیبای آتن و دریای آجیان لازم نیست به جزایر یونان بروید، آتن مملو از سواحل عالیست و از بهترین های آنها میتوان به ساحل آپولو، کاووری وولیاگمنی، وولا، پیرائوس، استیر، وارکیزا و غارهایش، آجیا مارینا، لاگونیسی و غیره اشاره کرد.

 

موزه آکروپلیس

موزه آکروپلیس موزه ای باستان شناسیست که بر اکتشافات سایت های باستانی آکروپلیس تمرکز دارد. این موزه که خود بر روی سایت ماکریجیانی و ویرانه های بخشی از آتن روم و بیزانس بنا شده، آثاری از عصر برنز یونان، روم و بیزانس یونان را در خود جای داده. بیش از ۴۰۰۰ شیء در محوطه ای حدود ۱۴ هزار مربع در این موزه به عرصه نمایش درآمده اند.

 

 

میدان سینتاگما

این میدان که در مرکز آتن قرار گرفته، ساختمان هایی همچون پارلمان یونان و هتل بازسازی شده گرند برتان را در برمیگیرد. سربازانی که یونیفورم های مخصوص به تن دارند هر یک ساعت شیفتشان را تغییر میدهند و دیدن این تغییر شیفت خالی از لطف نیست. میدان سینتاگما همچنین محل برگزاری بسیاری از رویدادهای سیاسی میباشد و بیشتر سایت های تاریخی آتن در چند قدمی آن قرار گرفته اند.

 

تپه آکروپلیس

تپه آکروپلیس آتن، صخره مقدس یا ارگ آتن، سنگی مسطح است که در ارتفاع ۱۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و با مساحتی حدود ۳ هکتار مهم ترین سایت های تاریخی و بناهای باستانی جهان را در خود جای داده است. قدیمی ترین آثار بدست آمده از این منطقه مربوط به اواسط دوران نوسنگیست و تا دوران عثمانی از آن استفاده میشده است. از جمله بناهای آکروپلیس میتوان پارتنون، معبد قدیمی آتنا، ارختیوم، پروپیلایی، معبد آتنا نایکی، معبد زئوس، تئاتر دیونیزوس الیوتروس و غیره را نام برد.

 

آگورا

آگورا یا مکان تجمع آتن، در شمال غربی آکروپلیس واقع شده و در جنوب توسط تپه آریوپاگوس احاطه شده است. این آگورا یکی از بهترین نمونه های آگوراهای یونانی میباشد و بناهایی باستانی همچون بارگاه پریستایل، مینت، انیکرونوس، هلیایا، کولونوس آگورائوس و ده ها جاذبه دیگر را در خود جای داده است. از این آگورا نمای زیبایی به آکروپلیس خواهید داشت و میتوانید تا آنجا پیاده بروید.

 

 

پارتنون

پارتنون معبدی در آکروپلیس است که به الهه آتنا تعلق دارد و ساخت بنای آن در سال ۴۴۷ ق.م آغاز و در ۴۳۸ ق.م به پایان رسیده، اگرچه ساخت تزئینات آن تا ۴۳۲ ق.م ادامه داشته است. این بنا مهم ترین ساختمان به جای مانده از یونان کلاسیک است و مجسمه های آن از بهترین نمونه های هنر یونانی میباشند. پارتنون سمبولی از یونان کلاسیک و دموکراسی آتنیست و از آن بعنوان خزانه استفاده میشده است. پس از فتح آتن توسط ترک های عثمانی این معبد به کلیسایی مسیحی و در اوایل دهه ۱۴۶۰ به مسجدی با یک مناره تبدیل شد.

کرامیکوس

کرامیکوس که در شمالغرب آکروپلیس واقع شده، منطقه سفالگران شهر بوده و واژه انگلیسی سرامیک از آن گرفته شده است. این منطقه همچنین محل قبرستانی مهم است که مجسمه های باستانی بسیاری را در خود جای داده. دروازه دیپلون، جایی که حرکت فستیوال پاناتنی از آن آغاز میشده، و همچنین موزه ای که آثار بدست آمده از این منطقه را به نمایش میگذارد نیز در کرامیکوس واقع شده اند.

 

باغ ملی آتن

باغ ملی آتن یا باغ سلطنتی سابق، باغی سرسبز و آرام در مساحتی ۱۵.۵ هکتاریست که در مرکز آتن قرار گفته است. این باغ چند ویرانه باستانی، سر ستون های قرنطی، موزاییک ها و نیم تنه های بسیاری از دولتمردان و اشخاص مشهور یونان را نیز در خود جای داده اند. باغ آتن در سال ۱۸۴۰ به دستور ملکه آمالیا ساخته شدد و محل زندگی بیش از ۵۰۰ گونه گیاهی و تعداد بسیاری حیوان از جمله طاووس ها، اردک ها و لاک پشت ها میباشد.

 

 

گالری ملی هنر و موزه الکساندر سوتزوس

گالری ملی هنر و موزه الکساندر سوتزوس موزه ای هنری در آتن است که به هنر یونان و اروپا از قرن چهاردهم تا قرن بیستم اختصاص یافته است. این موزه در سال ۱۸۷۸ تاسیس شد و کار خود را با کلکسیونی از ۱۱۷ اثر هنری آغاز کرد. امروزه آثار درون موزه به بخش های رنسانس با آثار ال گرکو، تیه پولو، دورر،...، قرن ۱۷ تا ۲۰ با آثار پیت موندریان، آگوست رودن، هنری ماتیس، براک، پیتر پاول روبنس، ... و آثار هنرمندان یونانی تقسیم میشود.

 

موزه باستان شناسی

این موزه برخی از مهم ترین مصنوعاتی که از موقعیت های مختلف باستان شناسی یونان بدست آمده را شامل میشود. موزه باستان شناسی یکی از موزه های مهم جهان است و کلکسیون های غنی آن شامل ما قبل تاریخ، مجسمه ها، گلدان ها و اشیاء کوچک، اکتشافات سانتورینی، فلزکاری، هنر مصر، خاور نزدیک و غیره میباشد.