head-2

جاذبه توریستی قبرس

جمهوري قبرس کشوري جزيره اي است در شرق درياي مديترانه که پايتخت آن نيکوزيا است. اين کشور به دو بخش ترک نشين و يوناني نشين تقسيم مي شود که در آن هر دو زبان ترکي و يوناني رسمي هستند. يوناني ها ارتودوکس و ترک ها مسلمان هستند.اين جزيره از شمال با ترکيه، از جنوب با مصر، از شرق با سوريه و از غرب با يونان همسايه است. اين جزيره يکي از مقاصد مهم گردشگري درياي مديترانه است و سالانه بيش‌ از 4/2 ميليون گردشگر را به خود جذب مي کند.مساحت قبرس 9252 کيلومتر مربع، جمعيت آن طبق برآورد سال 2008، 801622 نفر، واحد پول آن يورو و پيش شماره تلفن آن 357 است.همچنين قبرس عضو اتحاديه اروپا و اتحاديه کشورهاي مشترک المنافع نيز مي باشد.

 

قبرس در سال ???? استقلال خود را از بريتانيا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و يوناني در اداره امور اين جزيره اعلام موجوديت کرد و بريتانيا، يونان و ترکيه حق حاکميت دولت قبرس را تضمين کردند. بخش ترک‌ نشين قبرس در سال 1983 ? ? اعلام استقلال کرد و نام خود را جمهوري ترک قبرس شمالي گذاشت. جمهوري ترک قبرس شمالي که معمولا قبرس شمالي خوانده مي‌شود توسط هيچ کشوري به جز ترکيه به رسميت شناخته نشده است.قبرس به 6 ناحيه با نام هاي فاماگوستا، کرنيا، لارناکا، نيکوزيا، ليماسل و پافوس تقسيم بندي شده است.

 

آب و هواي قبرس

آب و هواي قبرس از نظر سلامتي بسيار قابل توجه است زيرا داراي آب و هواي معتدل و مديترانه اي است که در تمام فصول سال ميتواند مکان خوبي براي گذراندن تعطيلات براي گردشگران باشد.قبرس داراي تابستان‌ هاي گرم و خشک و طولاني است که از اواسط ماه مي تا اواسط اکتبر (تقريبا از اواخر ارديبهشت تا اواخر مهر) به طول مي انجامد. زمستان‌ در قبرس کوتاه، ملايم و گاهي نيز با بارندگي همراه است و مدت آن نيز از دسامبر تا فوريه است. فصل هاي تابستان و زمستان توسط فصل هاي کوتاه پاييز و بهار از هم جدا مي شوند.متوسط تعداد روزهاي آفتابي در اين جزير? زيبا 330 روز در سال مي‌باشد

.

ghebres

جمعيت

بر اساس سرشماري سال 2006 ميلادي، جمعيت قبرس شمالي حدود 264000 نفر مي‏باشد. زبان رسمي مردم قبرس شمال ترکي مي‏باشد، اما انگليسي نيز به عنوان زبان دوم کاربرد فراوان دارد. اکثريت مردم قبرس شمال مسلمان هستند و اگر چه به طور عادي به مساجد نمي‏روند و لباس مذهبي نمي‏پوشند، اما مراسم مذهبي را جشن مي‏گيرند.

 

صنايع دستي

قلابدوزي لفکارا يکي از سنن قبرس باستان است که به دوره ونيزي باز مي‏گردد. نمونه‏هاي زيباي روتختي، روميزي، ابريشم و روسري‏هايي که با قلابدوزي توري و با تار و پود مشخص بافته مي‏شوند. يکي ديگر از سنت‏هاي قبرس باستان مخصوصاً در گازيماگازا فرش‏بافي است. گليم (قاليچه‏هاي کوچک) با طرح‏ها و الگوهاي رنگي جزو بهترين سوغاتي‏ها بشمار مي‏رود و البته سبدهاي چوبي بافته شده هنر ديگري از مردم قبرس شمالي است.

 

سواحل زيباي قبرس

درميان گردشگران و دوستداران طبيعت، مديترانه همواره به داشتن سواحل دلفريب و زيبايش شناخته شده است. قبرس شمالي نيز از اين موهبت مديترانه‌اي برخوردار بوده و سواحل سحرانگيز اين منطقه با جادوي آب زلال و شن‌هاي درخشان خود قلب تمام گردشگران ورودي به اين منطقه را به تسخير خود در مي‌آورند

 

Kyrenia گيرنه

يکي از معروف‌ترين شهرهاي قبرس شهر گيرنه مي‌باشد که مناظر زيباي توأمان کوه و درياي آن بسيار مورد توجه گردشگران قرار مي‌گيرد. اين شهر در کنار جذابيت‌هاي طبيعي خود داراي امکان تاريخي و فرهنگي ديدني نيز مي‌باشد . تاريخ اين شهر باستاني به اواخر جنگ تروژان بازگشته و طبق آخرين يافته‌هاي باستان‌شناسي، اين منطقه زيستگاه و محل اسکان انسان‌ها در عصر حجر (3000 تا 5800 سال قبل از ميلاد مسيح( بوده است.

 

FAMAGUSTA فاماگوسا

منطقه فاماگوستا با داشتن سواحل متعدد و زيبا همراه با شنهاي طلايي و ظاهري بکر و طبيعي مورد علاقه و توجه بسياري از توريست‌ها فرار گرفته است. زمان پيدايش فاماگوستا به 300 سال قبل از ميلاد مسيح بر مي‌گردد که در آن زمان به Arsino واژه‌اي يوناني معروف بوده و بعد‌ها به بندرگاه مهمي تبديل گرديده است.

در شمال شهر فاماگوستا و در نزديکي سواحل کارپاس منطقه ايست از بقاياي شهر باستاني سالاميس. شهري که از حدود هزار و صد سال قبل از ميلاد پايتخت قبرس بشمار مي آمده و در قلمرو امپراطوريهاي آسور، مصر، ايران(پرسيا) و روم باستان قرار داشته. اما سالاميس با گذشت قرون متمادي همچنان زنده و پابرجاست. اين منطقه زيباي باستاني در بيشه زارهاي اطراف مي‌موسا واقع شده. بقاياي آثار باستاني همچنين سکه‌هاي طلايي که متعلق به سالهاي 411 و 374 قبل از ميلاد مي‌باشد بيانگر اهميت باستاني اين شهر در روزگاران کهن مي‌باشد.

 

NICOSIA نيکوزيا

نيکوزيا پايتخت و بزرگترين شهر قبرس شمالي مي‌باشد. اين شهر داراي جمعيتي در حدود 73000 نفر بوده و ساختامان‌هاي اداري دولتي، دفاتر نمايندگي‌هاي کشورهاي خارجي و همچنين مقر سازمان ملل در اين شهر واقع گرديده‌اند.شهر نيکوزيا تنها پايتخت دوتکه شده در دنيا مي‌باشد که نيمي از آن در اختيار قبرس ترک و نيم ديگري از آن در اختيار قبرس يوناني مي‌باشد بطوريکه اين دو تکه توسط نوار سبز مرزي به دو نيم تقسيم گرديده است. طبق توافقات بين دو کشور، از سال 2003 عبور مرور شهروندان هر دو منطقه به يکديگر بدون نياز به مجوز و تنها با کارت شناسايي صورت مي‌پذيرد.