head-2

جاذبه توریستی سرعین

آبشار گور گور

 

این آبشار سر چشمه ی آب معدنی بوده و در دامنه ی شمالی کوه سبلان واقع شده است. برای بازدید از آبشار، می توان تا مسیر دامنه ی کوه را با ماشین و ادامه راه پیاده امکان پذیر است. آبشار با دیگر عناصر زیبا و طبیعی مانند، یخچال های دائمی، چشمه های آب معدنی متعدد و چمنزارهای بدیع و زیبا گردشگران و مشتاقان طبیعت را به سوی خود جذب می کند. آب و هوای این منطقه ییلاقی و مفرح می باشد. برخورد آبشار با سنگ ها و سرازیر شدن آب به ارتفاعات پست، منظره بسیار زیبا را به وجود آورده که چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

 

روستای صخره ای گنزق

 

روستای گنزق در فاصله ی ۳ کیلومتری شرق سرعین قرار دارد. در حوالی دامنه ی جنوبی و شرق این روستا، خانه های صخره ای و زیرزمینی زیبا و شگفت انگیزی قرار دارد. این خانه ها به صورت اشکال مختلف کنده شده اند. اکثر ورودی خانه ها به موازات هم قرار گرفته و دارای درهای باریک با پلان های متفاوت هستند. برخی از آنها دارای نورگیر و روزنه استوانه ای و برخی دیگر حالت دایره ای و نامنظم دارند. داخل اکثر خانه ها نیم ستون هایی به عنوان پله ورودی، جاچراغی و طاقچه هایی قوس دار قرار دارد. در عملیات حفاری این منطقه، وجود سفال های خاکستری در محدوده داخلی این خانه ها، قدمت آنها را به دوره قبل از میلاد می رساند.

 

Sarein3 

غار باستانی کهل لر

 

در سمت غرب سرعین تپه ای طبیعی وجود دارد که در زیر این تپه، غاری با ورودی های متعدد قرار گرفته است. نام این غار، کهل لر می باشد. تعداد زیادی از ورودی های آن مسدود شده و تنها دو ورودی باز می باشد. غار با توجه به شکل ظاهری و موقعیت طبیعی خود، به طرز شگفت انگیزی دور از انظار عمومی در زیر تپه، در دل زمین واقع شده و فضای درونش وسیع و تو در تو می باشد. بر اساس مطالعات تاریخی، احتمال دارد این غار، یک پناهگاه زیرزمینی نظامی و یا محل مسکونی در ادوار پیشین بوده باشد.

 

مجتمع آب درمانی سبلان

 

این مجتمع بزرگترین آب درمانی خاورمیانه، منطبق با آخرین استانداردهای جهانی می باشد. مجتمع در دو طبقه احداث شده که طبقه اول مختص آقایان و طبقه دوم نیز مختص بانوان است. هر دو طبقه امکاناتی چون، سونای خشک و بخار، دوش های انفرادی، جکوزی، سالن پزشکی مجهز به دستگاه های فیزیوتراپی، سالن انتظار، غرفه لوازم بهداشتی، کافی شاپ، رستوران، رختکن، کفشداری و اتاق هایی جهت استفاده مهمانان و توریستهای خارجی دارد. احداث پارک و فضای سبز و پارکینگ هایی در قسمت شمال و جنوب مجتمع، از جمله امکاناتی است که جهت رفاه مسافران و گردشگران در نظر گرفته شده است. این مجتمع می تواند در هر سانس، ۴۰۰ نفر برای آقایان و ۲۰۰ نفر برای بانوان سرویس دهد. مجتمع آب درمانی سبلان با امکانات مدرن خود، رضایت خاطر هر گردشگری را فراهم آورده است.

 

Sarein1 

آب گرم گامیش گلی

 

پر آب ترین چشمه معدنی سرعین از لحاظ آب دهی و وسعت، گامیش گلی می باشد که بر روی دره ای واقع شده است.امکانات گامیش گلی شامل، ۱۷ دوش آب گرم و سرد، حوض کلر در قسمت ورودی به محوطه اصلی، سرویس بهداشتی، سالن نمازخانه، غرفه لوازم بهداشتی، کافی شاپ و رستوران است. دمای آب ۴۶ درجه سانتی گراد، بی رنگ و ترش مزه است. آنیون های موجود در آب شامل کربنات، سولفات، بیکربنات و کاتیون هایی چون کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم است. در خصوص نام گذاری آن به گامیش گلی، طبق گفته سالخوردگان، سالیان قبل پیش از آن که استفاده بهینه از چشمه صورت گیرد، گاومیش های اهالی سرعین در داخل چشمه می خوابیدند. بدین سبب نام چشمه را به زبان محلی، گامیش گلی نهاده بودند.

 

آب گرم قره سو

 

این چشمه آب گرم در کف دره مانندی واقع شده است. آب چشمه دارای جریانی دائمی و متغیر با فصول سال و به صورت جوشان در سطح زمین است. دمای آب ۴۴ درجه سانتی گراد، رنگ آب چشمه تقریبا بی رنگ و مزه ای گس دارد. آنیون های موجود در آب شامل، سولفات، بیکربنات و کاتیون هایی چون، سدیم، پتاسیم و منیزیم است. خاصیت درمانی چشمه قره سویی این است که برای تسکین دردهای روماتیسمی و نیز آرامش دهنده اعصاب و روان مورد استفاده قرار می گیرد.

روستای ییلاقی بیله درق

 

این روستای ییلاقی در شمال شهر سرعین قرار گرفته و چشمه های آب معدنی آن، در دامنه ی شمالی واقع شده است. آب و هوای روستا مطبوع و دلپذیر بوده و به سبب برخورداری از منابع طبیعی، مانند درختان با شکوه، چمنزارهای پر گل و کندوهای عسل به منطقه ای توریستی تبدیل شده است. همچنین این روستا محل های اقامتی، رستوران های سنتی و کافه های کوچک هم دارد. یکی از جاذبه های طبیعی روستا، آبشاری می باشد که از دامنه ی ارتفاعات سر چشمه می گیرد و اطرافش را چمنزاری بسیار زیبا در بر گرفته است. همچنین چندین غار کوچک در امتداد رودخانه ی اصلی روستا در صخره ها وجود دارد. در مجموع، نوع بافت منازل، امکانات موجود در روستا و پوشش گیاهی زیبا چهره باصفا و ییلاقی به آن داده است.

 

Sarein4 

تپه باستانی آناهیتا

 

این تپه در قسمت غربی شهر سرعین قرار دارد و قدمت آن به اواخر دوره قبل از میلاد می رسد. مردمان آن زمان، بر اساس اعتقادات خود معابد و آتشکده هایی برای خود می ساختند و وجود این معبد هم گواه همین امر است. تپه آناهیتا نشان دهنده اهمیت این منطقه در نزد ادیان مختلف و به خصوص زرتشتی می باشد. در بالای این تپه معبدی نیمه ویران واقع شده که سالیان بسیار محل عبادت و ریاضت موبدان زرتشتی بوده است. همچنین طبق اسناد تاریخی معبد، آسایشگاه تابستانی حکام ساسانی بوده است. در این معبد نشانه هایی از آثار مربوط به دوره های سلجوقی، ایلخانی، قراقویونلوها و آق قویونلوها وجود دارد.