head-2

جاذبه توریستی مشهد

حرم مطهر حضرت امام رضا ع

مقبره علی بن موسی الرضاع در مشهد قرار دارد.اواخر قرن نهم بر روی مرقد او گنبد ساختند و حرم او را گسترش دادند.نخستین گنبد امام رضا به فرمان سلطان سنجر سلجوقی و به کوشش وزیر وی شرف الدین قمی ساخته شد که جنس آن از کاشی بود ولی شاه طهماسب پس از جمع آوری کاشی ها گنبدی با روکش طلا بنا کرد. سال ۱۳۵۲ روکش طلا مجددا بازسازی شد.حرم امام رضا دارای ۵ صحن می باشد که عبارتند از :صحن امام خمینی صحن آزادی، صحن انقلاب یا عتیق، سقاخانه حوض اسماعیل طلاییو نقاره خانه.

 

mashhad.3

 

 

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی در توس است. منطقه توس در دوره اساطیری به دست پهلوان ایرانی، توس بنا گذاشته شده و سراینده حماسه های بزرگ ایران نیز در همین منطقه به خاک سپرده شد. این آرامگاه در سال ۱۳۱۳ ه.ش همزمان با جشن هزاره فردوسی افتتاح شد. طراحی مقبره فردوسی در سال ۱۳۴۸ توسط هوشنگ سیحون انجام شد و بهترین سنگ تراشان، نگاره هایی از داستانهای شاهنامه را بر دیوارهایش کندند. این بنا بر اساس آرامگاه کوروش طراحی و ساخته شد.

 

hgy 

آرامگاه شیخ بهایی

بهاءالدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی دانشمند نامدار قرن دهم و یازدهم هجری است. وی در علوم فلسفه، منطق، هیئت و ریاضیات تبحر داشت. مجموعه تالیفاتی که از او بر جای مانده در حدود ۸۸ کتاب و رساله است، همچنین آثار برجسته ای به نثر و نظم پدید آورده است. وی در سال ۱۰۳۱ ه.ق در اصفهان درگذشت و بنا بر وصیت خودش جنازه او را به مشهد بردند و در جوار مرقد مطهر حضرت علی بن مسی الرضا جنب موزه آستان قدس رضوی دفن کردند.

 

هارونیه

هارونیه بنایی به شکل مکعب در توس واقع گردیده است. این بنا از نظر عظمت، قطر پایه ها و گنبد معماری خاصی دارد.عوام آن را به نام زندان هارون هم می شناسند. تحقیقات اخیر نشان داده است که بقعه هارونیه صرفا آرامگاه یا خانقاهی است که در سده های ۷ یا ۸ ه.ق ساخته و مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

mashhad.5 

 

مسجد شاه

طبق نظر عبالحمید مولوی تاریخ نگار باستانی بنای مذکور مسجد نبوده بلکه مقبره ایست که برای امیر غیاث الدین ملکشاه بعد از فوت او ساخته اند. مناره های مسجد تزئیناتی به وسیله آجر و معرق دارند و اسامی الله در آنها دیده می شود.کاشی های داخل بقعه به قدری خوشرنگ، نفیس و ظریف است که بیننده تصور می کند با یک صندوق جواهر نشان مواجه شده و چشم از دیدن آن برنمی دارد.

 

کوه سنگی

کوه سنگی یکی از قدیمی ترین و خاطره انگیز ترین گردشگاه های مشهد است که به دلیل وجود دو کوه بلند سنگی به این نام خوانده می شود. این تفرجگاه پس از حرم مطهر امام رضا (ع) و آرامگاه فردوسی رتبه سوم حضور توریسم و گردشگر را به خود اختصاص می دهد. ایجاد دریاچه مصنوعی و جزیره پرند گان در میان آن حجم انبوه گردشگر را فراهم می کند . در حال حاضر در دست گسترش است. بعد از پارک ملت بزرگترین پارک مشهد می باشد.

 

طرقبه

طرقبه که اکنون یکی از شهرهای مشهد به شمار می آید، از جمله آبادیهای قدیم توس بوده که در میان دره یی سرسبز واقع گردیده است. این شهر دارای مراکز متعدد توریستی و گردشگری است و در کنار شاندیز و کنگ از مراکز مهم توریستی استان خراسان به شمار می رود. رستوران های مجلل و زیبا با غذاهای متنوع همگان را به سوی خود دعوت می نماید. باغ پونه در طرقبه به تازگی تاسیس شده و بسیار زیبا و چشم نواز است .

 

پارک جنگلی وکیل آباد

وکیل آباد که از گردشگاه های قدیمی مشهد است در انتهای بلوار وکیل آباد قرار دارد. این پارک با انبوهی از درختان کاج، چنار و سرو تبریزی درون دره ای با صفا و خوش آب و هوا جای دارد و نهرهایی که از قنات های وکیل آباد می گذرند در آن جاری است. در این پارک باغ وحشی وجود دارد که در آن انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان و چرندگان نگهداری می شود.

 

mashhad.1

 

 

موزه آستان قدس رضوی

این موزه در سال ۱۳۲۴ ه.ش در صحن بیرونی امام رضا (ع) احداث گردید. قدمت این موزه به چهل سال می رسد. با استقرار نظام جمهوری اسلامی، این موزه نیز مسیر توسعه را پیمود و دچار تغییر و تحول شد. گنجینه های معروف این موزه عبارتند از: بخش قرآن ، بخش تخصصی فرش، تاریخ مشهد، سکه و مدال، تمبرو اسکناس، ظروف سفالی، سلاح های گرم و سرد، نجوم و ساعت، صدف و حلزون های دریایی و هنر است.

 

کاخ خورشید

عمارت خورشید در سال ۱۱۵۱ ه.ق به دستور نادر شاه برای ذخیره جواهرات و غنائم در کلات ساخته شد. عملیات ساخت عمارت در طول پادشاهی نادر ادامه داشته و حتی تا آخرین سالهای حیات نادرشاه یعنی سال ۱۱۶۰ ه.ق در دست ساخت بوده است زیرا کتیبه ثلث بسیار زیبای سوره نباء که در قسمت دور تا دور بنا نوشته شده، به همین تاریخ اشاره دارد. این کاخ مجموعا دارای ۱۲ اتاق است که داخل هر اتاق نیز، تزئیناتی از نقاشی و گچبری دیده می شود. در میان این تزئینات، تصاویری از شاهزادگان نادری با رنگهای خیره کننده به چشم می خورد.