head-2

جاذبه توریستی شیراز

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از دروازه های تاریخی شیراز است که در شمال شرقی شهر شیراز میان کوه چهل مقام و کوه باباکوهی قرار دارد. کریم خان زند این دروازه را در دوره زندیه بازسازی کرد و اتاقی به بالای آن افزود و دو جلد قرآن بزرگ نفیس در اتاقک بالای آن جای داد. این قرآن ها که به قرآن هفده مَن معروفند به موزه پارس شیراز انتقال یافته اند.

 

shiraz.darvaze ghor-an

 

تخت جمشید

پارسه یا تخت جمشید نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که سالیان سال پایتخت تشریفاتی امپراطوری هخامنشیان بوده است که توسط اسکندر مقدونی سردار یونانی به آتش کشیده شد که بخش عظیمی از کتابها فرهنگ و هنر هخامنشی را نابود نمود ولی هنوز خرابه های آن در شهر شیراز برپا است. این مکان در سال ۱۹۷۹به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید..

 

پاسارگاد

پاسارگاد بر خلاف تصوری که در میان عامه مردم وجود دارد تنها یک مقبره نیست بلکه مجموعه ایست گسترده از کاخ ها و بناهای گوناگون که در تمام دشت مرغاب پراکنده شده اند. کاخ های پاسارگاد به دستور کوروش کبیر بنا شده است. آرامگاه کوروش و کاخ اختصاصی وی، نقش انسان بالدار ، کاخ تشریفات و ساختمان مذهبی (آتشکده) از بناهای باقی مانده در این مجموعه تاریخی است. مهم ترین اثر موجود، همان مقبره کوروش کبیر است.

 

بازار وکیل

این بازار از شاهکارهای معماری دوره زندیه است که هنوز پرجنب و جوش به حیات خود ادامه میدهد. بازار وکیل در محله درب شاهزاده، جنب مسجد وکیل واقع شده و از ویژگی های این بازار می توان به معماری خیره کننده و طاق های ضربی با حفره های تعبیه شده که به منظور تهویه هوا ساخته شده اند اشاره نمود. معماری این بنا برگرفته از بازار قیصریه لار و بازارچه بلند اصفهان است اما عرض بازار وکیل بیش از این بازارهاست.

 

 

حمام وکیل

این حمام بزرگ که از پیشرفته ترین اصول معماری برخوردار است بدستور کریمخان زند ساخته شده است. برای مثال ورودی حمام کوچک بوده و با شیبی ملایم به هشتی ورودی که پایین تر از سطح زمین قرار دارد می رسد. دلیل وجود این شیب، حفظ دمای داخل حمام بوده. نکته جالب این حمام، دالان های کم عرض و باریکی بوده که جهت جریان یافتن هوای گرم و بخار آب در زیر سنگفرش ها برای تسریع در گرمایش کف حمام کاربرد داشته. حمام وکیل ۱۱ هزار متر مربع مساحت دارد و در حد فاصل بازار وکیل قرار دارد.

 

shiraz.hamame vakil

 

مسجد وکیل

مسجد وکیل از آثار مشهور دوره کریمخان زند است که جزء هنرمندانه ترین بناهای تاریخی شیراز محسوب می شود. این مسجد در حد فاصل موزه پارس و بازار وکیل واقع شده است. منبر ۱۴ پله آن که از سنگ مرمر یکپارچه ساخته شده از دیدنی های کم نظیر بناست. ۴۸ ستون سنگی یکپارچه عرض وسیع صحن مسجد، با حجاری های مارپیچ شیاردار خود در شبستان جنوبی خودنمایی میکنند. صحن مسجد با کاشی کاری های ۷ رنگ و معرق تزئین گردیده است.

 

شاهچراغ (ع)

آرامگاه شاهچراغ با شکوه ترین و مهم ترین مرکز مذهبی شیراز است که گنبد نیلوفری آن به سبک بسیار زیبایی کاشی کاری شده و از دوردست نمایان است. حضرت میر سید احمد فرزند امام موسی کاظم (ع) معروف به شاهچراغ (ع) برادر حضرت امام رضا(ع) در آغاز قرن سوم هجری به شیراز هجرت نمود و در همان جا وفات یافت. ضریح موجود، موقوفه فتحعلی شاه قاجار می باشد که مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

 

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ در شمال شهر شیراز، پایین تر از دروازه قرآن در یکی از قبرستان های معروف شیراز به نام خاک مصلی قرار دارد.عمارت گنبدی شکل آرامگاه و همچنین حوض بزرگی که از آب رکن آباد پر می شد به دستور شمس الدین محمد یغمایی وزیر ابوالقاسم گورکانی برای اولین بار بنا شد. امروزه در بیشتر مراسم خانوادگی و جشنهایی چون نوروز و یلدا به دیوان حافظ تفال می زنند و آینده خود را در میان ادبیات عرفانی این شاعر ماورایی می جویند، از این رو حافظ را لسان الغیب و ترجمان الاسرار هم می نامند .

 

آرامگاه سعدی

آرامگاه شیخ مشرف الدین بن مصلح الدین سعدی شیرازی در ۴ کیلومتری شمال شرقی شیراز، انتهای خیابان بوستان و در مجاورت باغ دلگشا قرار گرفته است. سعدی در این مکان که در ابتدا به صورت خانقاه بود، اواخر عمر خود را گذراند و سپس در همانجا مدفون شد. در قرن ۷ (ه.ق) مقبره ای توسط خواجه شمس الدین محمد صاحب دیوانی وزیر معروف آباقاخان ساخته شد. این بنا در دهه ۱۳۳۰ توسط انجمن آثار ملی با مساحتی در حدود ۸هزار متر مربع احیا و بازسازی شد.

 

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از باغ های قدیمی شیراز است که در شمال شرقی شیراز و در نزدیکی آرامگاه سعدی قرار دارد. قدمت این باغ به دوره ساسانیان برمی گردد. اهمیت آن علاوه بر ساختمان زیبای آن که به سبک معماری ساسانی است قرار گرفتن در کنار قناتی موسوم به کاریز سعدی و نیز واقع شدن در محدوده قلعه ای موسوم به کهندژ می باشد. وجود درختان زیبای نارنج و درختان کهنسال سرو ، کاج و نخل شکوه و جلوه خاصی به این باغ داده اند. همچنین اولین کلاه فرنگی ایران در این باغ به ثبت رسیده است.

 

 

باغ ارم

باغ ارم به مثال باغی می ماند که همانند بهشت است. تاریخ ساخت و بنیانگذار اولیه این باغ به درستی مشخص نیست. در متون مربوط به قرن دهم و یازدهم هجری، توصیف هایی از این باغ آمده است. این باغ تنوع گیاهی بسیار بالایی دارد و از اقصی نقاط جهان، گیاهان مختلفی در این باغ کاشته شده به صورتی که باغ به شکل نمایشگاه گلها و گیاهان درآمده است. این باغ بی نظیر، با سروهای سر به فلک کشیده، گلهای بسیار زیبای متنوع، درختان گرمسیری و آب و هوای دلکش خود عده زیادی از گردشگران را به سوی خود جلب می کند.

 

shiraz.baghe eram

باغ نارنجستان قوام الملک

نارنجستان قوام که به باغ قوام مشهور است بین سالهای ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ هجری بدستور علی محمد خان و پسرش (قوام الملک سوم) ساخته و تکمیل شد. بنای نارنجستان شامل تالار آیینه ، تالار شاه نشین و اتاقهایی که محل تشریفات اداری و پذیرش مهمانان بوده، میباشد. این عمارت از نظر هنرهایی چون آیینه کاری، شیشه کاری، منبت کاری، نقش پردازی و گچ کاری بکار رفته در آن، از زیباترین بناهای شیراز می باشد. باغ نارنجستان در اردیبهشت ماه ۱۳۵۳ به ثبت تاریخی رسید.

 

 

باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد یا باغ گلشن در حال حاضر مجموعه موزه ایست که در یکی از مناطق اعیان نشین شیراز قرار دارد. این باغ در دوره صفویه از اماکن مهم و گردشگاه های پادشاهان بود که بیشتر توسط شاهان صفوی مورد استفاده قرار می گرفت. بنای اصلی کنونی توسط میرزاعلی محمد خان قوام در سال ۱۸۶۳ ساخته شده که پس از درگذشت قوام به خواهرش عفیفه رسید. عفیفه بعدها نام خود را بر روی این باغ نهاد. باغ عفیف آباد در حال حاضر به ارتش تعلق دارد.