head-2

جاذبه توریستی قشم

جنگل دریایی حرا

جنگل های حرا یکی از عجیب ترین عناصر طبیعی هستند. در این جنگل درختانی در ناحیه جذر و مدی زیست می کنند و از آب شور بهره می گیرند. عجیب تر اینکه بخش اعظم آنها، در آب شور فرو رفته اند ولی باز هم به حیات خود ادامه می دهند. این جنگل بیشتر از درختانی تشکیل شده است که حرا نام دارند. حرا گونه ای درخت مانگرو می باشد که در زبان لاتین به نام ابوعلی سینا نامگذاری شده است. هنگام بالا آمدن آب دریا، جنگل حالت شناور می شود و با فروکش کردن آب دریا، مناطق خشک نمایان می شود. این جنگل از بندر لافت تا روستای طبل کشیده شده. امکان سفر دریایی در بین درختان حرا و دیدن بیش از ۱۰۰ گونه از پرندگان بومی و مهاجر، بسیار لذت بخش است.

 

دره ستارگان

این دره که بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشی از باد و باران و رگبارها به وجود آمده، شاهکار کم نظیر طبیعت در جزیره زیبای قشم است. علت نامگذاری دره به ستارگان، این بوده که اهالی محل عقیده دارند ستاره ای از آسمان در این دره افتاده و اشکال عجیبی را از خاک و سنگ پدید آورده است. ویژگی های دره ستاره ها باعث شد، این دره به عنوان بخشی از ژئو پارک آثار طبیعی در سازمان یونسکو به ثبت برسد. مخروط های نوک تیز، ستون ها وتیغه ها که در اثر فرسایش باد و باران پدید آمده اند، در این دره مشاهده می شوند. دره ستاره ها در شب های مهتابی جاذبه خاصی دارد چراکه آسمان و ستاره ها با نزدیکی زیادی به زمین احساس می شوند. در این دره راه های تنگ و باریک و گاهی پهن و وسیع دیده می شود. همچنین شکاف های بزرگ و کوچکی که چنین تصور می شود، موجودی در دل آنها زندگی می کند. برای همین مردم روستای نزدیک دره، عقیده دارند اشباح و اجنه در آن رفت و آمد دارند.

 

 

قلعه پرتغالی ها

این قلعه در سال ۱۵۰۷ میلادی توسط دریانورد پرتغالی به نام آلفونسو آلبرکوک در جزیره قشم احداث گردید. قلعه از سنگ های آهکی و گچی با ملاط ساروج محلی ساخته شده و در طی یک قرن چندین بار مرمت شده است. چهار برج در چهار گوشه بنا و باروهایی بلند دارد که توپ و منجیق ها بر روی پهنای آن مستقر می شده اند. این قلعه بیشتر محل نگهداری مهمات و اسلحه بوده و در مواقع اضطراری، به دیگر قلعه ها کمک می رسانده است. در سال ۱۳۸۷ در پی حفاری های شرکت برق، تونل قدیمی متصل به قلعه پرتغالی ها کشف شد که راه فرار فرماندهان و نیروهای نظامی پرتغالی بوده است. تونل مذکور از قلعه پرتغالی ها تا غارهای خربس در جنوب شهر قشم نیز ادامه دارد.

 

غارهای خربس

این غارها که از پدیده های کهن زمین به شمار می روند، همراه با دیگر کوه ها و چین خوردگی های رشته کوه زاگرس هستند که در هزاره های گذشته از زیر آب سر برآورده اند. غارهای خربس که ساختار خود را همچنان حفظ کرده اند، از درون با دهلیزها، تالارها، اتاق های متعدد و چشمه ها، ماًمن مردمانی از دوره های کهن بودند. ساختار تو در توی غارها و قرار گرفتن آن بر بلندی کوه، این عقیده را در بین مردم به وجود آورده که اینجا نیایشگاه مهر و محلی برای ستودن الهه میترا بوده است. این غارها مجموعه ای از حفره هایی هستند که با راهروهای باریک به هم راه دارند و در شاهراه اصلی دو تاقچه کوچک جهت جا چراغی نیز دیده می شود. امروزه این غارها محل زندگی خفاش دم موشی است که بیشتر در زاویه تاریک زندگی می کند. همچنین یک جفت عقاب که در ارتفاعات بالای غار لانه دارند

 

لاک پشت پوزه عقابی

این لاک پشت گونه ای لاک پشت دریایی است که بسیار کمیاب می باشد. پوزه این جانور برای بیرون کشیدن غذای اصلیش یعنی اسفنج دریایی از لابه لای مرجان ها، به شکل منقار عقاب درآمده و از همین رو به پوزه عقابی معروف گشته است. این لاک پشت در جزایر قشم، هنگام، هرمز و هندورابی زندگی و زاد و ولد می کند که در سال های اخیر تعداد این لاک پشت ها محدود شده است. با این که مصرف گوشت لاک پشت و تجارت لاک آن مرسوم نیست، اما خوردن و فروش تخمش به دلیل اعتقاد به ارزش غذایی و دارویی بسیار رایج است به طوری که گاه برای جمع آوری تخم های آنان، لاک پشت مادر را با چرخ دستی به گوشه ای می رانند. یا گاهی دیده شده در اطراف لانه ای که لاک پشت مادر در حال تخم گذاری است، گروهی از مردم حلقه زده و منتظر پایان تخم گذاری هستند تا تخم ها را بردارند.

 

 

جزیره ناز

یکی از زیبایی های جزیره قشم، جزیره ناز است که در نزدیکی سواحل شرقی قرار گرفته و از ساحل حدود یک کیلومتر فاصله دارد. این جزیره فاقد ساحل شنی بوده و دیواره های صخره ای به ارتفاع پنج تا ده متر، اطراف آن را فرا گرفته است. روی جزیره کاملا مسطح می باشد. در زمان جزر با پس روی کامل آب دریا، برای مدت کوتاهی باریکه ای از خشکی جزیره ناز را به ساحل قشم وصل می کند. در این جزیره کسی سکونت ندارد. ماهیگیران محلی، چند سایبان و مکان استراحت از چوب و پلاستیک به صورت موقت، احداث کرده اند تا زمانی که برای ماهیگیری به این منطقه می روند استراحتی هر چند کوتاه در این جزیره داشته باشند. روبروی جزیره ناز، ساحل شنی قشم قرار دارد که مکان مناسبی برای تغذیه پرندگان دریایی و ماهیگیران بومی است. به هنگام غروب جزیره ناز بسیار دیدنی است.

 

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه در روستای چاهوی قشم واقع شده و با حفره ها، دالان ها و اشکال عجیب در دیواره های خود بسیار شگفت انگیز است. این دره شگفت انگیز در دل یک کوه سنگی به شکل ضربدر برش خورده است. چاهکوه در ابتدا بلند به نظر می رسد، ولی به تدریج از عرض آن کاسته می شود تا جایی که عبور از میان آن دشوار می شود. داخل تنگه سنگ های رسوبی موسوم به سنگ های آهکی بوده که جزء یکی از ۳ گروه سنگ های موجود در طبیعت می باشد. در دیواره های چاهکوه فرسایش آبی شیارهای عمیق و طویل، انواع حفره های عدسی، قاشقی و کروی را تشکیل داده اند. وجود شیارها و حفره ها بر بدنه عمود این دره، همچنین وجود جوی های سنگی در کف تنگه موجب شده تا چاهکوه به دره ای شگفت انگیز تبدیل شود.

 

غار نمک یا نمکدان

در بخش جنوبی قشم، غارهای نمکی بسیار زیبا و شگفت انگیزی وجود دارد. شکل این غار به صورت یک کمان کاملا خمیده است که تا ژرفای ۲۰ متری آن، با نور روز روشنایی دارد. دیواره ورودی غار تشکیل شده از نمک و لایه های مختلفی از کانی های آهن دار مانند، هماتیت. همچنین استلاکتیت ها و به ندرت استلاگمیت های نمکی، از اولین پیچش غار قابل مشاهده هستند و به تدریج افزایش می یابند. از نیمه ی غار تا انتها را کف پوشی از کریستال های نمک فرا گرفته و ستون های کوچکی را پدید آورده اند. تحقیقاتی که اخیرا بر روی فضای غار انجام شده نشان می دهد که این غار دارای قابلیت ویژه ای بوده که باقی ماندن و تنفس در آن، می تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی های تنفسی کمک کند. همچنین به عنوان دومین غار نمک جهان محسوب می شود.

 

 

درخت انجیر معابد

درخت انجیر معابد یا لور معروفترین درخت جزیره است. پوست کهنسال، برگها و ریشه هایش که از بدنه آن آویزان هستند، این درخت را از سایر درختان دیگر متمایز می سازد. درخت لور ریشه هایش طوری رشد می کند که مانند چتری بر روی زمین سایه می افکند و ممکن است تا چند صد سال عمر کند. برگهایش همیشه سبز بوده و یکی از رستنی های شگفت انگیز جزیره قشم می باشد. این درخت تاجی بسیار بزرگ دارد و میوه رسیده نارنجی رنگ آن مطبوع و خوراکی است. همچنین ریشه های متعدد بسیاری دارد که زیبایی خاصی به درخت بخشیده است.