head-2

جاذبه توریستی آذربایجان

قفقاز

منطقه قفقاز در جمهوری آذربایجان، کوهستانیست که مرز طبیعی اروپا و آسیا را تشکیل داده. قفقاز از نظر جغرافیای سیاسی بسیار مهم میباشد و در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار گرفته است. کوه های قفقاز بلندترین کوه اروپا یعنی کوه البروس را در خود جای داده اند.

 

گنجه

گنجه با جمعیتی حدود ۳۱۳ هزار نفر، دومین شهر بزرگ آذربایجان است و نام آن در امپراطوری روسیه الیزاوتپول، و در جمهوری شوروی کرواباد بوده. بر طبق منابع قرون وسطی، شهر گنجه در سال ۸۵۹ پایه گذاری شد و به خاطر گنجینه هایی که در زمین های زیرین این شهر یافت کردند نام آن را گنجه نهادند.

 

 

 

باکو

باکو یا باکی، پایتخت کشور جمهوری آذربایجان، بر کرانه غربی دریای خزر و شبه جزیره آب‌شوران قرار گرفته، و بزرگترین شهر و بندر این کشور محسوب میشود. باکو یکی از کهن‌ترین شهر‌های خاوری است و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان به شمار میرود.

 

پارک مفاخر

آرامگاه بزرگان و مفاخر ومشاهیر آذربایجان است.این مکان به دلیل سرسبزی و زیبایی اش لقب پارک مفاخر (فخر پارکی) را به خود گرفته است .نامدارانی چون حیدر علی‌اف ، ابوالفضل ایلچی بیگ ، رشید بهبودوف و شوکت علی‌اکبروا در این مکان به خاک سپرده شده اند.

 

زیارتگاه بی بی حکیمه

زیارتگاه و مسجد "بی بی حکیمه" یا "بی بی هیبت" که در زمان تسلط روسیه بر جمهوری آذربایجان تخریب شده بود ، به دستور مرحوم حیدر علی اف رئیس جمهور سابق و سپس الهام علی اف رئیس جمهور فعلی جمهوری آذربایجان تجدید بنا شد و توسعه یافت.
این زیارتگاه دقیقا در منطقه شیخ اف و در بخش جنوبی شهر باکو و در جاده بزرگ آستارا- باکو قرار دارد. بنا به برخی اسناد و روایت های محلی "بی بی حکیمه" خواهر امام رضا (ع) بوده است.

 

 

 

تالار ملی باله

کشور آذربایجان از نظر هنر باله و اپرا بسیار شناخته‌شده است و در تالار ملی باله و اپرای باکو در خیابان نظامی می‌توان یکی از این اجراها را دید؛ تالار ملی باله و اپرا که حدوداً صد سالی از ساختش می‌گذرد، یک بار در سال ١٩٨٥ آتش گرفت و دو سال بعد بازسازی شد.

 

 

اصحاب کهف

محل تاریخی و بسیار معروف «اصحاب کهف » در سمت شمال شرقی نخجوان با فاصله کمتر از بیست کیلومتر قرار دارد. دره ای است در دل کوهی بلند با صخره های عظیم، صخره ها از دو طرف سر به هم آورده اند. اما آسمان را در دل دره قطع نکرده اند. در ابتدای دره، جای سکو مانندی هست که رو به مشرق است و می گویند اصحاب کهف در آنجا خوابیده بوده اند. اما این یک تصور باطل است، زیرابا آیات قرآن مطابقت ندارد