head-2

راهنمای سفر به تایلند

بهترین زمان سفر به تایلند :

اواسط اکتبر تا اواخر فوریه بیشترین گردشگر وارد تایلند می شوند. در این بازه زمانی ظرفیت اکثر هتل ها تکمیل است و علت این مساله شرایط مطلوب آب و هوایی و همزمانی با مراسم سال نوی میلادی است. ماه های جولای و آگوست هم در رده بعدی قرار دارند. در این ماه ها هم تایلند مقصد تعداد زیادی از گردشگران است.

آب و هوا :

برای تایلند می توان سه فصل آب و هوایی تعریف کرد:

  1. فصل گرم که از ماه مارس شروع شده و تا ماه می ادامه دارد. میانگین دما در این ماه های سال بالای ۳۰ درجه سانتیگراد است. بارش های پراکنده ای هم دیده می شود. آوریل گرمترین ماه این فصل می باشد.
  2. فصل بارانی که از اواخر ماه می شروع شده و تا نوامبر و حتی دسامبر ادامه دارد. میانگین دمایی در این فصل ۲۹ درجه بوده و رطوبت تا ۹۰% خواهد بود.
  3. فصل سرد که شامل ماه های نوامبر تا فوریه می شود. دما در این ماه ها بین ۲۶ تا ۲۹ درجه بوده و در بعضی شهرها تا ۵ درجه هم می رسد.

اطلاعات گردشگری :

سایت www.10tour.ir به شما کمک می کند.

ساعات اداری :

دفاتر دولتی دوشنبه تا جمعه از ۸:۳۰ صبح تا ۱۶:۳۰ دقیقه مشغول به کارند. البته ساعت ۱۳ زمان ناهار است. سایر مشاغل عموما از ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر کار می کنند. فروشگاه ها معمولا از ۸ صبح تا ۷شب هفت روز هفته باز هستند. مراکز گردشگری هم اغلب ۸:۳۰ تا ۴ بعدازظهر کار می کنند.

خدمات پزشکی :

در صورت نیاز به خدمات پزشکی می توانید با شماره های ۱۶۹۹ یا ۱۱۵۵ ( پلیس گردشگری ) تماس بگیرید. البته باید ذکر شود که اپراتور های این سیستم ها به خوبی نمی توانند انگلیسی صحبت کنند و اعزام آمبولانس ها هم خیلی زمان می برد. در کل بهتر است با سفارت یا کنسولگری تماس گرفته شود.

برق :

اغلب مراکز به جز تعدادی از هتل های خیلی لوکس ولتاژشان ۲۲۰ ولت بوده و پریزهایشان دوشاخه فلت می باشد.

مالیات :

هتل ها ۷% مالیات بر ارزش افزوده دولتی و ۱۰% حق سرویس دریافت می کنند. رستوران های هتل ها هم ۸٫۲۵ % مالیات دولتی به صورت حساب اضافه می کنند.

انعام :

 اگر روی صورت حساب شما حق سرویس اضافه نشده بود، پرداخت ۱۰ تا ۱۵ % انعام برای خدمه رضایت بخش است. در فروشگاه های محلی نیازی به پرداخت انعام نیست ولی خدمه هتل ها و فرودگاه ۵۰ بات انعام می گیرند. اگر به رانندگان تاکسی انعام دهید باعث خوشحالی آنان خواهید شد.

آب :

به هیچ وجه از آب لوله کشی در تایلند جهت نوشیدن استفاده نکنید حتی در هتل های بزرگ . هتل ها معمولا بطری آب برای شما در نظر می گیرند که می توانید از آن ها برای نوشیدن و مسواک زدن استفاده کنید. اغلب رستوران ها بطری های آب سرو می کنند و یخ ها را هم از آب های جوشیده شده تهیه می کنند اما بهتر از برای اطمینان راجع به کیفیت آب سوال کنید.

سرویس بهداشتی :

اغلب مراکز بزرگ، هتل ها و رستوران ها سرویس بهداشتی دارند. برای دستمال در سرویس بهداشتی باید ۵ بات پرداخت کنید.